اتحادیه انفجارهای ترکیه و اندونزی را به شدت محکوم کرد

Commencé par :اتحادیه جهانی علمای مسلمان با صدور بیانیه‌ای انفجارهای ترکیه و اندونزی را به شدت محکوم و آن را خطرناک و تروریستی توصیف کرد؛ اتحادیه با حرام دانستن این گونه اعمال آن را مخالف شریعت اسلام قلمداد کرد و نسبت به هدف قرار دادن بی‌گناهان و تهدید ثبات و امنیت کشورها هشدار داد و تأکید کرد که این کارها مقصدی جز خدمت به دشمنان اسلام و مسلمانان ندارد.
متن بیانیه
الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله وعلى آله وصحبه ومن والاه وبعد ...
اتحادیه جهانی علمای مسلمان با نگرانی عمیق انفجار استامبول ترکیه را که شماری از انسان‌های بی‌گناه را به خاک و خون کشید دنبال می‌کند؛ هم‌چنین انفجارهایی که بامداد امروز در جاکارتا پایتخت اندونزی و شهر دیاربکر ترکیه رخ داد و شماری کشته زخمی بر جای گذاشت و خسارات سنگینی به دارایی‌های عمومی و خصوصی وارد کرد و امنیت و ثبات این کشورهای مسلمان را مورد تهدید قرار داد. این‌ها اعمال جنایت‌آمیز و تروریستی هستند که کاملا مخالف شریعت اسلام کنوانسیون‌های بین‌المللی است.
اتحادیه جهانی علمای مسلمان در قبال این حوادث جنایت‌بار نکات زیر را مورد تأکید قرار می‌دهد:
1-  اتحادیه حادثه‌ی انفجار در نزدیکی منطقه‌ی "سلطان احمد" در استامبول ترکیه و نیز حادثه‌ی شهر دیاربکر این کشور و هم‌چنین انفجارها و درگیری‌های مسلحانه در جاکارتا پایتخت اندونزی را به شدت محکوم می‌کند و صرف نظر از عاملان آن، چنین اعمالی را تروریستی و جنایت‌آمیز و مخالف شریعت اسلام می‌داند. 
در کتاب الهی می‌خوانیم: 

"أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا" [مائده:32].

هر كس كسى را -جز به قصاص قتل، يا [به كيفر] فسادى در زمين- بكشد، چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد. و هر كس كسى را زنده بدارد، چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است.

2- اتحادیه نسبت به هدف قرار دادن شهروندان بی‌گناه از راه انفجار یا درگیری‌هایی که هیچ توجیه شرعی و انسانی و حقوقی ندارد هشداد داد و خاطر نشان کرد که این گونه اعمال در اصل امنیت و ثبات کشورها را نشانه می‌رود و پروژه‌ی ویران‌گری را رهبری می‌کند که هدف آن گسترش ترس و آشوب و تخریب است و تنها آب به آسیاب دشمن صهیونیستی می‌ریزد و ترفندهای آنان در نبرد با امت اسلامی را تقویت می‌کند.

3-  اتحادیه از ملت‌های ترکیه و اندونزی می‌خواهد در برابر اعمال تروریستی صف واحدی تشکیل دهند و از سایر ملت‌ها و رهبران منطقه‌ی عربی و اسلامی نیز می‌خواهد دست در دست هم در راستای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی تلاش‌ کنند و در نهادینه کردن امنیت و ثبات و مقابله با رعب و وحشت گام برداند.

4-  اتحادیه بر این باور است که درمان فکری پدیده‌ی تروریسم بسیار سودمندتر از درمان امنیتی آن است و این امر باعث می‌شوند تروریسم محو شود و هر گونه پشتوانه‌ی مردمی خود را از دست بدهد.

5-  از نگاه اتحادیه عاملان این گونه انفجارها باغیان و مفسدان زمین هستند؛ کسانی که خداوند متعال در وصف آنان می‌فرماید: 
"إِنَّمَا جَزَاءُ الَّذِينَ يُحَارِبُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَسَادًا أَنْ يُقَتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلَافٍ أَوْ يُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ ذَلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيَا وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ [مائده:33].

سزاى كسانى كه با [دوستداران‌] خدا و پيامبر او مى‌جنگند و در زمين به فساد مى‌كوشند، جز اين نيست كه كشته شوند يا بر دار آويخته گردند يا دست و پايشان در خلاف جهت يكديگر بريده شود يا از آن سرزمين تبعيد گردند. اين، رسوايى آنان در دنياست و در آخرت عذابى بزرگ خواهند داشت.

دوحه: 25 دی ماه 1394 خورشیدی
14 ژانویه 2016 میلادی

دبیرکل               رئیس اتحادیه
دکتر علی قره داغی             دکتر یوسف قرضاوی